Kolejne zmiany w Polskim Ładzie – co rząd oferuje przedsiębiorcom?

Rząd przygotował kolejny projekt nowelizacji przepisów podatkowych. Jego celem jest zmiana części przepisów tzw. Polskiego Ładu, które sprawiały księgowym spore problemy. Przypomnijmy, Polski Ład to największa nowelizacja prawa podatkowego od lat – łącznie ponad 300 stron przepisów (nie licząc uzasadnienia), która od początku 2022 r. była już kilkukrotnie poprawiana – kolejne dziesiątki stron tekstu. Najnowszy projekt to już tylko 44 strony nowych regulacji. Nie przywrócą one stanu sprzed Polskiego Ładu, ale mogą odrobinę zrekompensować obciążenia związane ze składką zdrowotną, a przede wszystkim dać przedsiębiorcom możliwość wybrania formy opodatkowania już po zakończeniu roku. Co się zatem zmieni dla przedsiębiorców?

  1. Obniżenie stawki PIT z 17% do 12% i likwidacja ulgi dla klasy średniej

Obniżona ma zostać stawka PIT, którą stosuje się do podstawy opodatkowania do pierwszego progu podatkowego tj. 120 tys. zł. Obecnie wynosi ona 17%, po zmianach ma być zmniejszona do 12%. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy są opodatkowani na zasadach ogólnych, czyli skalą podatkową (a także m.in. osób zatrudnionych na umowę o pracę czy umowę zlecenie).

Teoretycznie powinno to oznaczać istotną obniżkę obciążeń podatkowych. Należy jednak mieć na uwadze, że równocześnie z obniżką stawki do 12% ma zostać zlikwidowana tzw. ulga dla klasy średniej, czyli m.in. dla przedsiębiorców osiągających dochód powyżej 5,7 tys. zł miesięcznie. Te osoby raczej nie odczują zatem tak istotnej obniżki podatków, choć według wstępnych kalkulacji mogą liczyć na oszczędności od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w skali roku. Rząd ma udostępnić stosowne kalkulatory tak, by każdy mógł sprawdzić jak zmiany wpłyną na jego dochody.

  1. Częściowe odliczenie składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy, którzy wybrali podatek liniowy jako formę rozliczeń, będą mogli odliczyć od dochodu lub zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne do kwoty 8,7 tys. zł rocznie (co może im pozwolić oszczędzić ok. 1,5 tys. zł w ciągu roku).

Natomiast podatnicy rozliczający się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych będą uprawnieni do pomniejszenia przychodów o 50% zapłaconych w danym roku składek na ubezpieczenie zdrowotne. Tu oszczędności będą mniejsze, w zależności od rodzaju i wysokości przychodów, w portfelu przedsiębiorców może zostać od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w skali roku.

  1. Możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania

Z uwagi na liczne zmiany w opodatkowaniu działalności gospodarczej w ostatnich miesiącach, wielu podatników ma problemy z ustaleniem która forma opodatkowania (skala / podatek liniowy 19% / ryczałt) będzie dla nich najkorzystniejsza. Rząd częściowo przychylił się do propozycji środowiska doradców podatkowych i chce wprowadzić możliwość zmiany formy opodatkowania wybranej wcześniej na 2022 r.

Podatnicy, którzy wybrali podatek liniowy 19% albo ryczałt, będą mogli zmienić formę opodatkowania na zasady ogólne (tzn. skalę podatkową) w zeznaniu rocznym składanym za rok 2022. Dodatkowo, podatnicy opodatkowani ryczałtem będą też mogli przejść na skalę podatkową w odniesieniu do dochodów osiąganych z działalności gospodarczej od 1 lipca 2022 r. W tym celu muszą złożyć stosowne oświadczenie do 22 sierpnia 2022 r. Zmiana na ryczałt albo podatek liniowy nie będzie możliwa.

Projekt został przesłany do Sejmu w ostatni weekend, jeszcze nie wiadomo kiedy będzie rozpatrzony.

Śledź naszego bloga #ohmytax i prowadź biznes świadomie!