Odc. 7: Poprawki do „Polskiego Ładu” przyjęte przez Sejm – rewolucji brak, tempo prac zawrotne

W piątek, 1 października, Sejm przyjął część z 28 stron poprawek do projektu „Polskiego Ładu”. Teraz projekt procedowany będzie w Senacie. W jednym stwierdzeniu, przyjęte poprawki można, jak się wydaje, ocenić następująco: rewolucji brak, tempo prac gwałtowne.

Co więc zakładają zmiany?

Najbardziej pozytywnie należałoby ocenić „ruch” zakładający odroczenie przepisów o tzw. ukrytej dywidendzie do 2023 r. Dlaczego? Kształt przepisów pozostawia wiele do życzenia, co może skutkować bardzo szeroką wykładnią i paraliżować podatkowo współpracę podmiotów powiązanych. Jak się wydaje – nie tylko wspólników (osoby fizyczne), ale również podmioty powiązane, tj. spółkę matkę współpracującą ze spółką córką, czy spółki siostry. Na przykład? Spółki w relacji producent i dystrybutor. Miejmy zatem nadzieję, że 1 rok to rozsądny czas na dopracowanie przepisów, konsultacje oraz przemyślenie zakresu ich stosowania!

Dla przedsiębiorców istotne są jeszcze zmiany w zakresie kalkulacji nowej, podwyższonej składki zdrowotnej – zmiany jednak mniej lub bardziej kosmetyczne.

Do ważnych zmian należą również:

  • kwota wolna od PIT w wysokości 30 000 PLN rocznie;
  • podniesienie drugiego progu skali podatkowej w PIT do 120 000 PLN;
  • ulga dla kasy średniej – z nieco skomplikowanym wzorem liczenia, w uproszczeniu dla pracowników o dochodach od 68 412 PLN do 133 692 PLN.

A pozostałe? To jak się wydaje zachęty o charakterze socjalnym, tj. ulga dla samotnych matek, ulga dla seniorów oraz ulga dla rodzin wielodzietnych. W ostatnim wypadku zdecydowana rewolucja! Do 230 tys. zł dochodu wolnego od PIT!

Zaakceptowane przez Sejm poprawki do projektu nie wpłynęły zatem na główne założenia „Polskiego Ładu”. Restart systemu podatkowego nadchodzi wielkimi krokami, a czasu na przygotowanie się do zmian jest coraz mniej!