Teresa Nowicka o strategicznym zarządzaniu podatkami w biznesie
Teresa Nowicka 30 września brała udział w Forum WOMAN POWER. W swoim wystąpieniu Teresa skupiła się na wpływie strategicznego myślenia o podatkach na sukces w biznesie. Poniżej krótki wywiad z Teresą.
Jak z Twojego doświadczenia do podatków podchodzą obecnie przedsiębiorcy?
Z moich doświadczeń wynika, że o sferze podatków, finansów i formalności prawnych – nie licząc bardzo dużych biznesów – myśli się w polskim biznesie mało. A to moim zdaniem jest to błąd… Dlaczego?
Z mojej wieloletniej pracy z różnymi biznesami, w tym największymi w kraju wynika, że dobrze rozwinięty i zorganizowany biznes, ma dopracowane 4 obszary, które wspólnie tworzą jakby koło:
- produkt/usługę – jakość/szybkość realizacji/obsługę klienta;
- zespół i kwestie HR – zgraną załogę, dobrze prowadzone rekrutacje;
- rozwiniętą markę własną, marketing/sprzedaż;
- zarządzanie podatkami, finansami i aspektami prawnymi.
Ten ostatni obszar – zazwyczaj uważany za trudny i nieprzekładający się bezpośrednio na sprzedaż w praktyce często kuleje. Przejawia się to złym wydatkowaniem środków, złą gospodarką finansami, błędami w rozliczeniach, kontrolami podatkowymi, płaceniem podatków w zawyżonej wysokości, wydatkowaniem energii zarządu / wspólników na gaszenie – przysłowiowych – pożarów.
W rezultacie nasze koło składające się z 4 wymienionych kawałków nie chce jechać. Nie nabiera prędkości, wyprzedza go konkurencja, klienci odchodzą itd…
Czy zatem myślenie strategiczne o podatkach procentuje? Możesz podać przykłady?
Nawiązując do mojej koncepcji koła, składającego się z 4 części, bez zorganizowania sfery prawnej, podatkowej i finansowej biznes niedomaga i ma problemy z wyskalowaniem się. Brak zaopiekowania się sferą podatkowo-finansową i prawną firmy – osłabia pozostałe obszary: produkt/zespół/marketing.
Dlatego też zorganizowane sfery zarządzania finansami/podatkami i formalnościami prawnymi jest takie kluczowe aby osiągnąć sukces w biznesie. A tej sfery nie ma szans zorganizować bez myślenia strategicznego, na przyszłość.
O finansach, podatkach, formalnościach prawnych należy bowiem myśleć przed podjęciem decyzji o otworzeniu biznesu, przed sprzedażą nowego produktu, przed podpisaniem nowego kontraktu. Ponieważ na tym etapie jesteśmy w stanie dopracować tę sferę w sposób optymalny. Mamy szanse na dobór strategii, w rezultacie mniejsze obciążenia. W momencie kontroli, problemów finansowych już takiej szansy nie mamy – możemy jedynie minimalizować sankcje.
Podsumowując zatem, myślenie strategiczne pozwala na:
- dobór właściwej formy biznesu i mniejsze obciążenia;
- dobór właściwej formy kontraktu i optymalne rozliczenie;
- ułożenie procedur w zakresie prowadzonego biznesu i zmniejszenie błędów;
- eliminację zbędnych ciężarów finansowych i podatkowych.
Czego najbardziej obawia się biznes w zakresie podatków i czy masz dla biznesu rozwiązania?
Biznes obawia się podatków w ogóle, a najbardziej odczuwa strach mając świadomość, że ta sfera nie domaga. Wtedy, każde postępowanie z urzędem skarbowym, nawet o charakterze sprawdzającym, przyprawia o kołatanie serca… Jedynym rozwiązaniem w tym obszarze – jeśli on działa słabo – jest moim zdaniem, przeprowadzenie audytu w celu zidentyfikowania błędów, obszarów nieefektywnych, wprowadzenie działań naprawczych, procedur i bieżące monitorowanie tematu. Innymi słowy, po prostu trzeba się tym obszarem zająć. Wtedy możemy harmonijnie prowadzić biznes, a nie zajmować się tylko podstawą – tj. bezpieczeństwem.
Gdybyś mogła dać 5 rad dla przedsiębiorców w obszarze prawnym/podatkowym, to jakie one by były?
- Uznaj, że podatki, finanse, formalności prawne są ważną częścią Twojego biznesu. Dbaj o tę cześć, tak aby całościowo Twój biznes był wydajny, sprawny i łatwy w zmianie.
- ZrozumZdecyduj – edukuj się w zakresie tego obszaru. Nie żyj bez wiedzy, nie oddawaj tego poletka osobom trzecim, które się na temacie nie znają, musisz mieć jakiś fundament, nie chodzi o to, że masz wiedzieć wszystko – podejmuj sama decyzje, albo oddaj temat w ręce profesjonalistów. Pozwoli ci to na łatwe zarządzanie tym obszarem.
- Wprowadź do swojej firmy świadome zarządzanie obszarem podatków i finansów. Powinnaś myśleć strategiczne w obszarze podatków, finansów, formalnych aspektów prawnych. Wypracować standardy i procedury. Ułatwi Ci to wyskalowanie biznesu.
- Szukaj rozwiązań i myśl strategicznie. Nie żyj w strachu i niepewności. Myśl na zasadzie skoro już muszę płacić podatki, to może są szanse że nie zapłacę podatku albo zapłacę go w mniejszej wysokości, może są różne stawki, które mogą może są zwolnienia podatkowe, może są bezpieczniejsze dla mnie rozwiązania.
- Za czym pomyślicie o wdrożeniu nowego projektu /pomysłu/podpiszecie nowy kontrakt pomyśl, jakie to wywiera skutki podatkowe, prawne i finansowe. Czyli zaimplementuj wszystkie wcześniej wymienione rady w życiu gospodarczym i Twoim biznesie.
Śledź naszego bloga #ohmytax i prowadź biznes świadomie!