Wydatków na odzież sportową, wizytę u fryzjera czy kosmetyczki sportowiec nie (zawsze) zaliczy do kosztów
Fiskus w interpretacji indywidualnej z 22 listopada 2022 r. (nr 0113-KDIPT2-1.4011.681.2022.2.MAP) odniósł się do wydatków, które profesjonalny sportowiec prowadzący działalność gospodarczą może zaliczyć do kosztów podatkowych.
W interpretacji tej fiskus wskazał, że do kosztów uzyskania przychodów sportowiec może zaliczyć wydatki na:
- karnety na siłownię, bilety wstępu na treningowe obiekty sportowe (baseny, stadiony, bieżnie, sale sportowe), bilety lotnicze/kolejowe, najem sprzętu sportowego, lekarzy specjalistów (szczególnie ortopedy, dietetyka, hematologa, psychologa, psychiatry), trenera przygotowania motorycznego, fizjoterapeutów, rehabilitantów i zabiegi specjalistyczne takie jak: krioterapia, magnetronika, naświetlanie laserowe, masaże;
- realizację zaleceń medycznych ww. specjalistów ponoszone na bandaże, opaski uciskowe, gumy, usztywniacze, ochraniacze, żele i odżywki sportowe wymienione w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym i specjalistyczną dietę, lekarstwa.
Z drugie strony fiskus stwierdził, że wydatków na:
- obuwie sportowe, odzież sportową, a także niezbędną konserwację i naprawę ww. garderoby;
- u fryzjera, kosmetyczki, makijażystki wizażystki, usługi logopedy, lekcje języka zagranicznego oraz szkolenia z zakresu wystąpień publicznych, niezbędne do realizacji celów reklamowych i marketingowych własnych i kontrahentów, związanych z wystąpieniem na gali, występowaniem w social mediach, udzielaniem wywiadów dziennikarzom, czy na konferencji prasowej,
– sportowiec nie może zaliczyć do kosztów podatkowych.
Fiskus uznał bowiem, że aby wydatki na odzież zakupioną w celach służbowych mogły stanowić koszty uzyskania przychodów, przedsiębiorca powinien umieścić na nich logo w widocznym miejscu, tak aby spełniało funkcję reklamową. Wydatków wskazanych w pkt 4 powyżej fiskus nie uznał za koszty uzyskania przychodów, gdyż uznał że mają one charakter osobisty.
Śledź naszego bloga #ohmytax!